Sylwia Chrabałowska – autorka bloga MocKobiet.eu

Czerwiec 24, 2019 9:01 am Published by Leave your thoughts

Kolejną osobą wyróżnioną decyzją Rady Programowej Programu Certyfikacji NGO jest Sylwia Chrabałowska – autorka bloga mockobiet.eu, założycielka prężnie działającej grupy na FB, pn. „Moc Kobiet – Społeczność Przedsiębiorczych Ludzi”, działaczka społeczna.

 

Zapraszamy do przeczytania naszego wywiadu z Sylwią

1.Działasz aktywnie na rzecz kobiet od dawna. Jak zaczęła się Twoja przygoda z takimi inicjatywami?

Sprawy kobiet są mi bliskie, bo sama jestem kobietą. Z jednej strony dostrzegam krzywdzące nas stereotypy, gdzie na przykład na rynku pracy w niektórych procesach rekrutacyjnych kobiety są wykluczane z uwagi na samo prawdopodobieństwo zostania matką. Z drugiej widzę, że często to kobiety same siebie ograniczają, myśląc, iż czegoś im nie wolno, nie wypada lub odmawiają sobie prawa do podjęcia próby. Poddają się nim zaczęły. Nie biorą pod uwagę, że też mogłyby startować na równych prawach jak mężczyźni. Oddają pola, czekając na lepszy czas, obawiając się porażki, szlifując swoje kompetencje na poziom doskonały, choć do danego zadania wystarczający byłby poziom dobry.

Bardzo bliko mi do wniosków, które wysuwa Sheryl Sandberg oraz do jej akcji #banbossy. Prosty przykład przytaczany na stronach akcji: kiedy chłopiec nazywa siebie liderem, uważa się, że jest „przywódcą”, kiedy zaś dziewczynka powie to samo o sobie, nazywa się ją „apodyktyczną”. O dziewczynkach mówi się, by się „nie rządziły”. Czyli najlepiej, by nie podnosiły ręki i się nie odzywały. Takie wychowanie przekłada się na późniejsze zainteresowania dzieci. Oto jeden z powodów, dlaczego kobiety rzadziej przewodzą i nie tak często jak mężczyźni interesują się przywództwem. Ten trend można odwrócić. Myślę, że jesteśmy dopiero na początku drogi, bo nadal niemal połowa kobiet w Polsce jest nieaktywnych zawodowo.

Inicjatywy działające na rzecz kobiet w Polsce obserwowałam już w latach dziewiędziesiątych, gdy pracowałam jako dziennikarz Polskiej Agencji Informacyjnej. Niestety mentalność ludzi zmienia się przez pokolenia.

 

2.Prowadzisz blog MocKobiet.eu i prężnie działającą grupę na FB „Moc Kobiet – Społeczność Przedsiębiorczych Ludzi”, która jest miejscem dzielenia się wiedzą w zakresie biznesu, blogowania, rozwoju ścieżki kariery, osobistego itd. Jak narodził się pomysł stworzenia akurat takiej przestrzeni?

Chciałam stworzyć przestrzeń, w której kobiety z jednej strony będą mogły czerpać wiedzę oraz dzielić się nią jako ekspertki. Nabierać pewności siebie, testować swoje produkty, omawiać pomysły w bezpiecznej atmosferze przed wypuszczeniem jej na rynek. Gdzie w prostej interakcji będą miały okazję do poznawania siebie, szukania parterstw biznesowych, odnalezienia w tłumie drugiej osoby, z którą nawiążą nić porozumienia.

Moc Kobiet to także miejsce, w którym dzielę się nie tylko swoimi doświadczeniami i wiedzą, ale także motywacją i wartościami. Społeczność Przedsiębiorczych Ludzi nie chce dyskryminacji płci w żadną stronę, dlatego Moc Kobiet, choć w nazwie wskazuje na szczególne wsparcie dla pań, jest otwarta na współpracę ze wszystkimi. Jest to miejsce, którego sama nie znalazłam jako poszukujący przedsiębiorca na starcie.

 

3.Czy są przedsięwzięcia społeczne, z którymi jesteś, lub byłaś związana, szczególnie bliskie Twemu sercu?

Bardzo bardzo dawno temu związałam się z Amnesty International Poland, dla którego przez pewien czas wykonywałam korekty i redakcje raportów. Ich misja jest mi szczególnie bliska, ponieważ prawa człowieka są jedne z pierwszych, które powinny stać nad innymi. Wolność, godność, szacunek należne są każdemu bez względu na rasę, płeć, pochodzenie i dochód.

Obecnie jako wydawca, osoba działająca od dwóch dekad na rynku wydawniczym i w mediach, jestem blisko związana z Polskim Towarzystwem Wydawców Książek. Stowarzyszenie to istnieje od 1921 roku, zaś ja w dla PTWK prowadzę kursy zawodowe akredytowane przez kuratorium oświaty.

 

4.Od ponad dekady jesteś zawodowo związana z wydawnictwami medycznymi. Tematyka prozdrowotna jest także obecna na Twoim blogu. Od jak dawna promujesz także takie kwestie, pisząc o nich w przystępny i konkretny sposób, oswajając tematy takie jak depresja, badania prenatalne, autyzm itp.?

Bardzo dobrze przeprowadzone śledzto dziennikarskie! J Zgadza się. Od ponad dekady działam także w rynku zdrowia, pracując przy naukowych publikacjach medycznych. Obecnie jestem doktorantką w Kolegium Zarządzania i Finansów, gdzie w ramach swojej pracy naukowej skupiam się m.in. na zarządzaniu w ochronie zdrowia.

Tak, tematy związane ze zdrowiem są dla mnie ważne i traktuję je jako istotne dla profilaktyki zachorowań, która leży w interesie całego społeczeństwa. Jeśli dany temat wypływa w dyskusji, np. obserwuję go na forach czy w mediach, lub trafiam na interesujący wynik badania naukowego, staram się dostarczyć ze swojej strony artykuł, który opieram o wiedzę opartą na faktach, tj. pochodzącą ze źródeł potwierdzonych badaniami naukowymi.

Obecnie jednak skupiam się głównie na tematach, które dotyczą przedsiębiorczości, biznesu, organizacji, zarządzania czy motywacji, a także mediów, wydawnictw czy porad z zakresu kreatywnego pisania. Czyli piszę o tym, czego częściej poszukują na moich stronach członkowie społeczności Moc Kobiet oraz osoby znające mój profil zawodowy.

 

5.Jak godzisz obowiązki zawodowe i rodzinne z działalnością, którą prowadzisz?

Swoje obowiązki godzę przede wszystkim dzięki planowaniu długookresowemu oraz dzięki współpracy, wzajemnym zrozumieniu i pomocy mojego męża. On także jest bardzo aktywny zawodowo. Mamy troje dzieci i to często jest dla nas dużym wyzwaniem. Na szczęście nasz dom odwiedzają także dziadkowie, co becenne, szczególnie gdy jestem na uczelni, a mój mąż jeszcze nie dotarł z pracy. Kiedy wracam do domu, wiem, że wszystko jest pod kontrolą. Z drugiej strony mam tak zorganizowany czas, że w tygodniu siadam ze swoimi dziećmi do obiadu w ciągu dnia. Mam możliwość pójść z nimi do księgarni czy na przedstawienie do teatru. Wszystko elastycznie ze sobą zgrywamy.

 

6.Co poradziłabyś kobietom, które tak jak Ty lubią działanie na rzecz innych i planują stworzenie własnej społeczności, mastermindu, grupy itd., ale nie wiedzą, czy dadzą radę przyciągnąć do siebie innych, aby taką przestrzeń wzajemnej pomocy utworzyć?        

Moja rada będzie miniodezwą. J Jeżeli wierzysz w to, co jest dla ciebie ważne, z pewnością będzie to autentyczne. Znajdziesz wówczas takie osoby, które przekonasz do siebie. Jeśli ktoś przyjdzie sprawdzić, czy rzeczywiście jesteś tą osobą, której szuka, ale nie znajdziecie nici porozumienia, zwyczajnie się rozstaniecie. Jak w życiu. Niech to nie będzie dla Ciebie przeszkodą do działania w zgodzie ze sobą dla ludzi, którym chcesz pomagać, którzy Ciebie rozumieją. Każdy działacz ma swoją grupę docelową, której chce okazać wsparcie i do której dotrze ze swoim przekazem. Jestem pewna, że jeśli do tych osób przemówisz, one Cię usłyszą.

 

7.Jakie masz marzenia, a może nawet plany, związane z Twoją działalnością i jej rozwojem na najbliższy okres?

Obecnie sama jestem przedsiębiorcą, gdzie w Moc Media jako wydawca rozwiązuję problemy firm i osób potrzebujących wsparcia na rynku wydawniczym i w mediach.

Moc Kobiet natomiast nadal pozostaje działalnością pro bono dla przedsiębiorczości, motywacji i współpracy. Zbyt wiele osób jej potrzebuje, dlatego nadal będę ją prowadzić.

 

Moc Kobiet dla przedsiębiorczości, motywacji i współpracy
Moc Media dla wydawnictw, mediów i biznesu
mocmedia.eu | https://MocKobiet.eu

 

Categorised in:

This post was written by CertyfikatNGO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *